UCMW
IVSA Kraków - o nas
 

IVSA Kraków jest jednym z oddziałów IVSA (ang. International Veterinary Students' Association), zrzeszenia studenckiego tworzonego przez liczne oddziały rozsiane po całym świecie.

IVSA to organizacja założona przez studentów weterynarii w 1953 roku w Danii. Jest organizacją niepolityczną i niedochodową, utrzymuje się dzięki składkom członkowskim oraz pomocy sponsorów. Obecnie zrzesza uczelnie weterynaryjne i studentów z całego świata, niezależnie od rasy, płci, religii czy poglądów. Istnieje, by pomagać zwierzętom i ludziom całego świata poprzez korzystanie z poświęcenia i zapału studentów weterynarii. Podczas 63.Sympozjum IVSA (IVSA 63rd Winter Symposium UK&Ireland), które odbywało się w Edynburgu i Nottingham, założyciele oddziału: Bartosz Ligęza -obecny president, oraz Lidia Steczek -Exchange Officer, zaprezentowali IVSA Kraków jako nowego członka rodziny IVSA, który 17.12.2014r. został zaakceptowany. Podczas sympozjum wręczone zostały certyfikaty potwierdzające akceptację nowego oddziału oraz zaświadczające o stanowiskach wyżej wymienionych osób w organizacji.

Od 2014 roku IVSA Kraków wciąż̇ prężnie działa z taką samą motywacją, dzięki czemu dwa razu udało nam się być na podium najaktywniejszych oddziałów z całego świata. Organizowane są wykłady, warsztaty i konferencje ze specjalistami z całej Polski, dzięki czemu członkowie mają możliwość́ ciągłego rozwoju i zdobywania nowej wiedzy. Podziękowania dla Władz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR jak również Władz Uniwersytetu Rolniczego za wsparcie .

 

67th IVSA Kongres w Krakowie 

Latem 2018 roku IVSA Kraków miała przyjemność organizacji niezwykłego wydarzenia - 67. Kongresu IVSA. W ciągu dwóch tygodni Kraków odwiedziło ponad 200 delegatów ze wszystkich stron świata, co było świetną okazją do poznania nowych kultur i zacieśnienia więzów międzynarodowych. W trakcie walnych zgromadzeń odbyły się wybory do zarządu IVSA Global oraz dyskusje dotyczące m.in. najnowszych projektów tego stowarzyszenia. Goście mieli okazję uczestniczyć w części edukacyjnej, podzielonej na kilka paneli, zgodnie z zainteresowaniami uczestników. Hasłem przewodnim Kongresu był wellness - dlatego dużo czasu poświęcono na zadbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne - odbyły się sesje jogi, tańca grupowego oraz wycieczki w góry.

 

Dzika Sobota z IVSA Kraków 

Jedną z ostatnich inicjatyw stowarzyszenia był dzień wykładowy „Dzika Sobota z IVSA Kraków” . Wydarzenie poświęcone było medycynie zwierząt nieudomowionych. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania czterech wykładów wybitnych specjalistów oraz jednego wykładu studentki UCMW. Dodatkowo część osób wzięło udział w trzydniowych  „Egzotycznych warsztatach” prowadzonych przez lek. wet. Jakuba Fatygę. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z podstawami badania klinicznego u królików, jeży oraz kilku gatunków gadów i ptaków. Studenci także uczyli się prawidłowego wykonywania zdjęć rentgenowskich i odczytywania radiogramów. Ostatni dzień szkolenia obejmował chirurgię zwierząt egzotycznych i czynności takie jak ekstrakcje zębów i kastracje.

 

Warsztaty 

IVSA Kraków już kilkukrotnie odjęła się organizacji kilkudniowych warsztatów z zakresu pierwszej pomocy zarówno małych zwierząt, jak i koni. Uczestnicy szkolili się pod okiem doświadczonych lekarzy-praktyków. Poruszone zagadnienia obejmowały tematy resuscytacji:

  • krążeniowo oddechowej,
  •  pierwszej pomocy przy drgawkach
  • badania klinicznego w stanach nagłych
  • postępowania w przypadku drgawek, skrętu żołądka czy wstrząsu anafilaktycznego.

 

 

 

Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR
Al. Mickiewicza 24/28
30-059
Kraków
12 662 40 19
12 662 40 19
ucmw[a]urk.edu.pl
ESP:/URKRAKOW/ucmwujur

Adres do korespondencji: 31-120 Kraków, al. Mickiewicza 21
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Centrum Informatyki URK
Redaktor strony: mgr Tomasz Chochorowski